SWOT COSMETIC TURKEY Mustafa Kemal ATATÜRK


NEWULİFE VİTAMİNLER

NEWULİFE VİTAMİNLER

Vücudunuz, doğal bir savunma sistemine sahiptir ve bağışıklık sisteminiz sandığınızdan çok daha yeteneklidir. Bağışıklık sistemi, fiziksel bariyerler (deri ve mukoza), hücresel bariyerler (beyaz kan hücreleri) ve antikorlar olmak üzere üç temel savunma mekanizmasından oluşur. Dengeli ve çeşitli beslenme, bu kompleks yapının işleyişi için çok önemlidir.

Hazır yiyeceklerin tüketildiği günümüzün hızlı tempolu dünyasında, bedensel işlevlerimizi desteklemek için ihtiyacımız olan vitamin ve mineralleri içeren meyve ve sebzeleri yeterli miktarda tüketmek oldukça önemlidir. Dengeli ve çeşitli beslenmenin sağlıklı bir yaşam için oldukça önemli olduğu bilinmektedir. Vitamin ve mineraller yönünden dengeli bir beslenme modeli benimsemek bağışıklık sistemimiz için oldukça önemlidir.

Newulife C vitamini, D vitamini ve çinko içerir. C, D vitamini ve çinko bağışıklık sisteminizin normal fonksiyonunu destekler.

Normal fonksiyonunda bir bağışıklık sistemi için C, D Vitamini ve Çinko

Bağışıklık sisteminize dikkat etmelisiniz. Siz fark etmeseniz de bağışıklık sisteminiz günde 24 saat çalışır.

Tıpkı bir bitkinin suya ve güneş ışığına ihtiyacı olduğu gibi, bağışıklık sisteminizin de vücudunuzun savunma sistemlerini destekleyebilmek için düzenli şekilde beslenmeye ihtiyacı vardır.

Fiziksel egzersiz ve iyi beslenmenin dahil edildiği sağlıklı bir yaşam stilinin yanında C, D vitamini ve çinko bağışıklık sisteminizin normal fonksiyonuna katkıda bulunur.

 • İçindekiler

 • B1 Vitamini (Tiamin)

 • Vitamin B2 (Riboflavin)

 • Vitamin B3 (Niasin)

 • B5 Vitamini (Pantotenik asit)

 • B6 Vitamini (Piridoksin)

 • B9 Vitamini (Folik asit)

 • B12 Vitamini (Kobalamin)

 • B7 Vitamini (Biotin)

 • C Vitamini (Askorbik asit)

 • A Vitamini (Retinoidler)

 • D Vitamini (Kalsiferol, 1,25-dihidroksi D vitamini)

 • E Vitamini (Tokoferol)

 • K Vitamini

 • Çinko

VİTAMİNLER

Suda Çözünen Vitaminler

B1 Vitamini

B1 Vitamini (Tiamin)

Gıdaların enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur.

Cilt, saç, kas sağlığı, beyin fonksiyonları için gereklidir.2

Eksikliğinde ayakta yanma hissi, kol ve bacaklarda güçsüzlük, kalp atış hızlanması, ödem, bulantı, yorgunluk ve sindirim sistemi problemleri ortaya çıkabilir.

Kuşkonmaz, marul, mantar, fasulye, kuru fasulye, mercimek, ıspanak, bezelye, kuru fasulye, patlıcan, Brüksel lahanası, domates, ton balığı, tam buğday, soya fasulyesinde bulunur.

Vitamin B2

Vitamin B2 (Riboflavin)

Gıdaların enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur.

Sağlıklı cilt, saç, dolaşım sistemi, beyin ve sinir sistemi için gereklidir.2

Eksikliğinde ağız ve dudak çevresinde kuruluk, dermatit, konjonktivit, fotofobi, dil iltihabı, anksiyete, iştah kaybı ve yorgunluk ortaya çıkabilir.

Süt, yumurta, yoğurt, peynir, et, yeşil yapraklı sebzeler, mantar, badem ve tahıllar B1 vitamini içerir.

Vitamin B3

Vitamin B3 (Niasin)

Gıdaların enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur.

Cilt sağlığı, dolaşım sistemi, beyin ve sinir sistemi için gereklidir.

Eksikliğinde dermatit, bunama, ishal görülebilir.

Et, kümes hayvanları, balık, tahıllar, mantar, patateste bulunur.  B6 vitamininin yardımıyla vücutta triptofan amino asidinden de niasin üretilebilir.

B5 Vitamini

B5 Vitamini (Pantotenik asit)

Gıdaların enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur.

Lipitler (yağlar), nörotransmitterler (sinir sistemi elemanları), steroid hormonları ve hemoglobinin yapımına yardımcı olur.

Yetersiz beslenme gibi durumlarda ayakta karıncalanma ve sinir sistemi bozuklukları görülebilir.

Brokoli, mercimek, bezelye, avokado, tam buğday, mantar, tatlı patates, ayçiçeği tohumu, karnabahar, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, kabak, çilek, karaciğerde bulunur.

B6 Vitamini

B6 Vitamini (Piridoksin)

Homosistein düzeylerinin düşmesine yardımcı olarak kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Triptofan amino asidinin uyku, iştah ve ruh halinde anahtar rol oynayan bir nörotransmitter olan serotonine dönüştürülmesine yardımcı olur. Kırmızı kan hücrelerinin yapımında rol oynar. Bilişsel yetenekler ve bağışıklık fonksiyonuna etkisi vardır.

Eksikliğinde B2 vitamini eksikliğine benzer bulgularla birlikte uykusuzluk, gerginlik, depresyon, bazı kas hareketinde zorluk ve anemi görülebilir.

Yeşil yapraklı sebzeler, ayçiçeği tohumu, patates, kuru fasulye, muz, alabalık, ıspanak, domates, avokado, ceviz, fıstık ezmesi, ton balığı, somon, biber, tavuk eti B6 vitamini içerir.

B9 Vitamini

B9 Vitamini (Folik asit)

Yeni hücre oluşumda kritik role sahip olan B9 vitamini, gebelikte erken dönemde alındığında düşük ve nöral tüp defektlerini önlemeye yardımcı olur.

Homosistein seviyelerini düşürerek kalp hastalığı ve kolon kanseri riskini azaltabilir.

Eksikliğinde anemi (makrositik / megaloblastik), lökopeni, trombositopeni, halsizlik, kilo kaybı, dil ve ağızda çatlak, ishal görülebilir.

Tahıllar, kuşkonmaz, bamya, ıspanak, şalgam yeşillikleri, brokoli, börülce ve nohut gibi baklagiller, portakal suyu, domates suyunda bulunur.

B12 Vitamini

B12 Vitamini (Kobalamin)

B12 vitaminin vücutta emilebilmesi için intrensek faktör adında bir moleküle ihtiyacı vardır.

B12, homosistein düzeylerini düşürmeye yardımcı olarak, kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Yeni hücre üretimi, bazı yağ asitlerinin ve amino asitlerin parçalanmasında B12 vitamininin görevi vardır.

Sinir hücrelerini korur ve normal büyümelerini teşvik eder. Kırmızı kan hücreleri ve DNA oluşumunda önemlidir.

Vegan veya vejetaryen diyetle beslenen kişiler, çoğunlukla hayvansal ürünlerde bulunan B12 vitaminini yeterli miktarda B12 alamayabilirler.

Eksikliği pernisiyöz anemi, nörolojik problemler, kol ve bacaklarda uyuşma, hafıza kaybı, bunamaya neden olabilir.

Et, kümes hayvanları, balık, süt, peynir, yumurta, tahıllarda bulunur.

B7 Vitamini

B7 Vitamini (Biotin)

Gıdaların enerjiye dönüştürülmesi ve glikoz sentezine yardımcı olur. Bazı yağ asitlerinin oluşturulması ve parçalamasında görevleri vardır.

Sağlıklı kemikler ve saçlar için gereklidir.

Yeşil yapraklı sebzeler, çoğu fındık, tam tahıllı ekmek, avokado, ahududu, karnabahar, havuç, papaya, muz, somon, yumurta biotin içerir.

C Vitamini

C Vitamini (Askorbik asit)

Hücrelere zarar verebilecek molekülleri nötralize eden bir antioksidan görevi olan C Vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir.

C vitamini açısından zengin gıdalar, ağız, yemek borusu, mide ve meme dahil olmak üzere bazı kanser riskini azaltabilir.

Katarakta karşı koruma sağlayabilir.

Yara iyileşmesi ve kolajen yapımına yardımcı olur.

Uzun süreli eksikliği iskorbüt hastalığına neden olabilir.

Eksikliğinde diş eti kanaması, diş eti enfeksiyonları, saç kuruluğu, saç dökülmesi, göz kuruluğu, kansızlık, yara iyileşmesi gecikmesi ve artmış kemik kırılganlığı görülebilir.

Dolmalık biber, kivi, portakal, greyfurt, çilek, Brüksel lahanası, kavun, brokoli, tatlı patates, ananas, karnabahar, lahana, limon suyu, maydanoz C vitamini içerir.

C vitamini, en iyi bilinen mikro besinlerden biridir. Bağışıklık sisteminin normal fonksiyonunu destekler. C vitaminini, taze meyve ve sebzeleri tüketerek alabiliriz. Birçok vitamini olduğu gibi vücudumuz C vitaminini de üretmez;

Icon: c vitamini

C Vitamini ne işe yarar?

C Vitamini, vücudunuzun bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunur. Ayrıca C Vitamini yorgunluk ve bitkinliğin azalmasına yardımcı olur.

Yağda Çözünen Vitaminler

A Vitamini

A Vitamini (Retinoidler)

A vitamini vücutta çeşitli formlarda bulunur.

Hayvansal gıdalardan elde edilen A vitamini retinol olarak adlandırılırken, bitkisel kaynaklı A Vitamini provitamin A karotenoid olarak adlandırılır.

Karotenoidler insan hücrelerinde retinole dönüşerek A vitamini aktivitesi gösterirler. Antioksidan özelliği olan karotenoidlerin, en fazla A vitamini aktivitesi gösteren formu beta karotendir.

Vücuttaki A vitaminin fazlası ise retinil esterler halinde karaciğerde depolanır.

Lutein ve zeaksantin karotenoidleri bakımından zengin gıdalar ise katarakta karşı koruyucu özelliği vardır.

Görme için gerekli likopen prostat kanseri riskini azaltabilir. Dokuları ve cildi sağlıklı tutar. Kemik büyümesinde ve bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynar.

Hafif yetmezliğinde göz kuruluğu oluşabilirken, ciddi yetmezliklerde gece körlüğü ortaya çıkabilir.

Havuç, tatlı patates, kabak, yeşil yapraklı sebzeler, kabak, kavun, dolmalık biber, Çin lahanası, sığır eti, yumurta, şeftali A vitamininden zengin gıdalardır.

D Vitamini

D Vitamini (Kalsiferol, 1,25-dihidroksi D vitamini)

Kan kalsiyum ve fosfor seviyelerinin korunmasına yardımcı olarak kemikleri güçlendiren D vitamininin, diş ve yeni kemik oluşumunda da önemi büyüktür.

Çocuklarda D vitamini eksikliği raşitizm, kemik deformitesi ve diş hasarına neden olabilir.

Yetişkinlerde D vitamini eksikliği osteomalazi, kemik kırıkları ve diş çürümesine neden olabilir.

Bebekler, yaşlılar, koyu tenli bireyler, yeterli güneş ışığına maruz kalmayan kişiler, yağ emilim bozukluğu olan kişiler, inflamatuar bağırsak hastalıkları ve böbrek yetmezliği olan kişilerde D vitamini eksikliği riski daha fazladır.

D vitamini sentezi için güneş ışığı gereklidir. Mantarlar, somon, uskumru, sardalye, ton balığı, yumurta D vitamini kaynakları arasındadır.

Icon: d vitamini

D Vitamini nedir ve D Vitaminine neden ihtiyacım var?

D Vitamini, UV güneş ışınlarının cilt tarafından emilmesi ile oluşur ve bağışıklığın normal fonksiyonunu destekleme açısından önemli bir role sahiptir. Cildin hangi kısımlarının, günün hangi saatlerinde ve ne kadar süre ile güneş ışığına maruz kaldığına bağlı olarak, her insan farklı oranlarda D Vitamini üreteceği için her birimizin ihtiyacı farklı olacaktır. Ancak her gün yeterli miktarda güneş ışığı almak, her zaman mümkün olmaz. Ayrıca D vitamininin de hücre bölünmesinde rolü vardır. Bununla birlikte D vitamini normal kemiklerin, kas fonksiyonunun ve dişlerin korunmasına katkıda bulunur.

E Vitamini

E Vitamini (Tokoferol)

Antioksidan özelliği sayesinde A vitamini ve bazı yağ moleküllerini korur.

E vitamini yönünden zengin beslenme Alzheimer hastalığının önlenmesine yardımcı olabilir.

Yeşil yapraklı sebzeler, badem, ayçiçeği çekirdeği, zeytin, yaban mersini, fındık, domates, avokado E vitamini içerir.

K Vitamini

K Vitamini

K vitaminin bir kısmı bağırsak bakterileri tarafından sentezlenir.

Kan pıhtılaşması için gereklidir.

Osteoporoz ve kemik kırıklıklarının önlenmesine yardımcı olur.

Eksikliğinde kanama bozuklukları ve anemi görülebilir.

Lahana, karaciğer, yumurta, süt, ıspanak, brokoli, lahanası, lahana, yakası ve diğer yeşil sebzeler K vitamini kaynaklarındandır.

Icon: çinko

Çinko nedir ve çinkoya neden ihtiyacım var?

Çinko, bir mineraldir ve tıpkı C Vitamini gibi, bağışıklık sisteminin normal fonksiyonunu destekler.

Birçok vitamin ve mineral gibi çinko da vücudumuz tarafından üretilemez.

Çinkonun hücre bölünmesinde görevi vardır. Buna ek olarak çinko normal cildin, tırnakların, saçın ve kemiklerin korunmasına katkıda bulunur.

http://www.newulife.com.tr

Hızlı iletisim
 • SWOT COSMETIC TURKEY Mustafa Kemal ATATÜRK
 • +90507 232 14 89
 • huseyinyildiz@swotgrup.com
Bizimle İletişime Geçin
Hızlı iletisim

Whatsapp Destek

Senem İLHAN
Merhaba DR.SWOT ailesi olarak size nasıl yardımcı olabiliriz.