SWOT COSMETIC TURKEY Mustafa Kemal ATATÜRK


NEWULİFE HOMEOPATİ

Homeopati Nedir | ???? Homeopatik İlaçlar | ✔️ Homeopati Tedavisi Nasıl Olur

Homeopati Nedir? Homeopati Nasıl Etki Eder?

Favorilere Ekle

Homeopati, 1796 yılında meşhur Alman hekim Dr. Christian Friedrich Samuel Hahnemann tarafından geliştirilmiş ve ilk kez Hipokrat tarafından duyurulmuştur. Temelinde kendi kendine iyileştirme inancına dayanan bir yapıdadır. Hastalıklardan kaynaklı belirtilerin sağlıklı bir bireydeki insanın belirtilerine benzer maddelerle tedavi edildiği bir durumdur. Böylelikle vücut kendini iyileştirme mekanizmasını uyarır. Doğal maddelerden elde edilen homeopatik ilaçlar bitki, mineral ya da hayvansal kaynaklıdır.

İçindekiler

Homeopati Nedir?

Homeopati, çok az miktarda seyreltilmiş bitki ve mineral kullanıp, iyileşmeyi tetikleyerek vücudun kendini onarmasını sağlayan, benzeri, benzeriyle tedavi et teorisine dayanan alternatif tedavi yöntemidir. Herhangi bir semptoma neden olan bir maddenin, yine bu semptomları ortadan kaldırmaya da yardımcı olabileceği ilkesi hakimdir.

Avrupa, Hindistan ve Amerika’da çok sık kullanılan bir tedavi yöntemi olan homeopatinin asıl amacı hastalığın kaynağını bularak ona yönelik homeopatik ilaçlarla yan etkisiz bir iyileşme sağlamaktır. Oluşan semptomların yanında vücudun bütüncül şekilde iyileşmesi de amaçlanmaktadır.

Homeopati Nasıl Etki Eder?

Homeopatiye göre hastalıkların temelinde vücutta var olan enerjinin bozulması yer alır. Homeopatik ilaçlardan yararlanarak, vücudun savunma sistemini güçlendirerek iyileştirilmesine katkı sağlar. Homeopatinin vücuda olan etkisi plasebo ya da kişinin inancına bağlıdır. Plasebo, kişinin iyileşmek ve semptomlarını azaltmak için aldığı ilaçların olumlu yönde etkisidir. Kişinin psikolojik durumu ve beklentisinin plasebo üzerinde etkisi büyüktür. Bu sebeple homeopati, bazı durumlarda geçici düzelmeler şeklinde etki eder.

Homeopati Muayenesi Nasıl Olur?

Homeopati muayenesinin, geleneksel tıbba göre daha farklı bir yaklaşımı bulunur. Bu muayene ve tedavi bireyselleştirilmiş bir şekilde yapılır. Hasta olan kişinin semptomları, sağlık geçmişi, ruhsal durumu ve şu anki sağlığına bakılarak değerlendirme gerçekleşir. Homeopati muayenesi şu adımlarla gerçekleşir:

Anamnez

Homeopatik alanında uzman kişi sizin sağlık durumunuzu daha detaylı öğrenmek için sorular yöneltir. Hastalığın semptomlarını, ne zaman başladığını, şiddetini, değişiklik gösterip göstermediğini, ilaç kullanımınızı ve kullandığınız ilaçları sorgular. Hastalık durumunda tedaviye verdiğiniz tepkileri de öğrenir.

Bireysel olarak ele alma

Homeopati, sadece belirtileri değil, bütün vücudun sağlığını tümüyle ele alır. Zihinsel, fiziksel ve duygusal sağlınızı değerlendirir. Bu noktada günlük beslenme düzeniniz, stres seviyeniz ve uyku düzeniniz ele alınır.

Semptom analizi

Homeopati, oluşan semptomlarınızı belirlemek için size sorular yöneltir ve semptom analizi gerçekleştirir. Muayeninin son aşamasında kişiye özel olarak homeopatik ilaçlar seçilir. Bu ilaç seçimi yapılırken de hastalık kaynaklı semptomlarınıza benzer semptomlara sahip olan doğal maddelerden seçilmektedir.

Homeopati tedavisini kimler yapar?

Homeopati tedavisi, 2014 yılında yayınlanan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği’nce Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı sertifikaya sahip hekim veya diş hekimleri uygulayabilmektedir. Modern tıp ve alternatif tıp hekimlerinin arasındaki bilgi birikimiyle hareket edilir. Homeopatide önemli olan hastalık değil hastanın tedavi edilmesidir. Bu tedavide ilaçların seçimi ve ilaç seçimindeki doz ayarı kişiye göre değişir.

Homeopatik ilaçların yan etkisi var mı?

Kişiye göre uygulanan homeopatik ilaçlar düşük dozda tercih edilir. Yan etkisi bulunmasa da bazı ilaçlarla etkileşime girerek alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Homeopatik ilaçların içerisindeki aktif bileşenler düşük konsantrasyonlarda yer aldığından ciddi yan etkilere yol açmaz.

Homeopati Tedavisinden Kimler Faydalanır?

Homeopati tedavisinden, depresyonda olan, alerjisi bulunan, astıma sahip, migren ve baş ağrılarıyla baş eden kişiler faydalanabilir. Bunların yanında aşağıdaki kişiler de homeopati tedavisinden yararlanır:

 • Anksiyete gibi kaygı bozukluğu yaşayan kişiler
 • Cilt bozuklularına sahip olanlar
 • Kronik yorgunluğu bulunanlar
 • Tiroid ve otoimmün bozuklukları olanlar
 • Huzursuz bağırsak sendromu gibi sindirim sorunları yaşayanlar

Homeopati Tedavide Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar Nelerdir?

Homeopatide tedavi süresi hastalığınıza bağlı olarak değişiklik gösterir. Doğru tedavi uygulandığından yan etkisi görülmemekle birlikte dikkat edilmesi gereken durumlar bulunur. Bunlar şu şekilde açıklanabilir:

 • Homeopati tedavisi esnasında diş macunu, mentollü sakız ya da kozmetik ürünler kullanılması önerilmemektedir.
 • Homeopatik ilaçların etkisinin azalmaması için adaçayı, biberiye çayı, nane çayı ve okaliptüs yağını kullanmayın ya da tüketmeyin
 • İlaçların etkisinin yok olmaması için kahve tüketiminden kaçının

Homeopati İle Tedavi Edilen Hastalıklar Nelerdir?

Homeopati ile tedavi edilen hastalıklar olarak zehirli sayılabilecek hayvan ısırmaları, yılan ya da akrep sokmaları sayılabilir. Bunların yanında kas ve romatizmal hastalıklar, eklem ağrısı yaşayanlar ve dolaşım sisteminde problemi olanlar da homeopatiden yararlanmaktadır. Homeopati ile tedavi edilen diğer hastalıklar da şu şekilde sıralanır:

 • Astım, nefes darlığı ve KOAH gibi üst solunum yollarında sorun yaşayanlarda
 • Döküntü, kaşıntı ve alerji gibi deri hastalıklarında
 • İdrar yolu enfeksiyonunda
 • Anksiyete, depresyon, panik atak gibi ruhsal hastalıklara sahip olanlarda
 • Baş ağrısı ve migren gibi kronik hastalıklarda bu tedavi yönteminden yararlanılabilir.

Homeopati Nedir ? | Dr. Kasım Altıntaş

Homeopati Hakkında Sıkça sorulan Sorular

Homeopati bilimsel mi?

Homeopati, semptomlar ve kişinin sağlık geçmişine bakılarak hastalığın belirlenmesi ve bu hastalığın kişideki etkilerine dayanarak bütüncül bir iyileşme hedefler. Verilen ilaçların dozu düşük olduğundan sözde bilimsel bir yaklaşımı bulunur.

Homeopati kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

 • Homeopati tedavisinde kullanılan ilaçlar aç karnına alın
 • İlaç öncesi ve sonrasında dişler fırçalayın
 • Seyreltilmiş bir ilaç alıyorsanız plastik kaşık kullanın
 • Adet dönemi öncesi ya da sırasında bu ilaçları kullanmayın

Homeopati ne zaman etki eder?

Plasebo etkisi bulunan homeopatide tedavisinde semptomlar birkaç gün içerisinde azalarak hafifler. Sonrasında iyi etkilerde bulunur.

http://www.newulife.com.tr

Sağlık kütüphanesi içeriklerimiz yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kayıt tarihindeki bilimsel verilerle hazırlanmıştır. Sağlığınızla ilgili tüm sorularınız, endişeleriniz, teşhis veya tedavi için mutlaka doktorunuza veya sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Hızlı iletisim
 • SWOT COSMETIC TURKEY Mustafa Kemal ATATÜRK
 • +90507 232 14 89
 • huseyinyildiz@swotgrup.com
Bizimle İletişime Geçin
Hızlı iletisim

Whatsapp Destek

Senem İLHAN
Merhaba DR.SWOT ailesi olarak size nasıl yardımcı olabiliriz.